تبلیغات
گروه حسابداری و حسابرسی حساب پردازان برتر - مجازات فرار از مالیات
" ارائه دهنده خدمات حسابداری و حسابرسی در استان تهران و البرز با همکاری تیم مجرب و حرفه ای"
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
مجازات فرار از مالیات

عدم تمکین به مقررات مالیاتی، موضوعی است که نه تنها در ایران، بلکه در سایر کشورهای پیشرفته نیز دارای اهمیت و محل بحث و چاره‌اندیشی است. فرار از مالیات همیشه و همه جا موضوع جذابی برای مودیان است؛ از این‌رو در سایر کشورها با توجه به سیستم‌های اطلاعاتی پیشرفته و تدوین مقررات بازدارنده، سعی در کاهش آن کرده‌اند.

بحث فرهنگ‌سازی مالیاتی نه تنها در زمینه مالیات بر ارزش‌افزوده، بلکه در سایر منابع مالیاتی و ضروری و با اهمیت است. در ایران با نگاهی به گذشته‌های دور درمی‌یابیم، نگاهی که به پرداخت مالیات در کشور وجود داشته، نگاه مثبتی نبوده است؛ از این‌رو برای اینکه بتوانیم در این زمینه فرهنگ مناسبی را در جامعه ایجاد کنیم، باید در گام نخست با مشخص کردن عوامل این نگاه منفی و تغییر آن، دیدگاه مردم را نسبت به وصول درآمدهای مالیاتی مثبت کرد.

فرار مالیاتی چیست؟
هرگونه تلاش غیرقانونی برای پرداخت نکردن مالیات مانند ندادن اطلاعات لازم در مورد عواید و منافع مشمول مالیات به مقامات مسئول ، فرار مالیاتی خوانده می شود.
تعریف فرار مالیاتی، برای انواع مالیات ها یکسان است. در فرار مالیاتی، به رغم تطبیق فعالیت با قوانین، در اجرای فعالیت یک یا چند ضابطه مصوب مراجع ذی ربط تعمداً نادیده گرفته می شود.
تمایز فرار مالیاتی و اجتناب مالیاتی
تمایز مفهومی بین فرار مالیاتی و اجتناب از پرداخت مالیات به قانونی یا غیرقانونی بودن رفتار مۆدیان مربوط می شود . فرار مالیاتی، یک نوع تخلف از قانون است. وقتی که یک مۆدی مالیاتی از ارائه گزارش درست در مورد درآمدهای حاصل از کار یا سرمایه خود که مشمول پرداخت مالیات می شود ، امتناع می کند ، یک نوع عمل غیر رسمی انجام می دهد که او را از چشم مقامات دولتی و مالیاتی کشور دور نگه می دارد. اما در اجتناب از مالیات، فرد نگران نیست که عمل او افشا شود . اجتناب از مالیات ، از خلاCهای قانونی در قانون مالیات ها نشات می گیرد. در اینجا فرد به منظور کاهش قابلیت پرداخت مالیات، خود دنبال راه های گریز می گردد . مثلاً درآمدهای نیروی کار را در قالب درآمد سرمایه نشان می دهد که از نرخ پایین تری برای مالیات برخوردارند. در اجتناب از مالیات ، مۆدی مالیاتی دلیلی ندارد نگران احتمال افشا شدن باشد، چرا که او الزاماً تمامی مبادلات خود را با جزئیات آن البته به شکل غیر واقعی، یاددا شت و ثبت می کند.

افرادی که مانع از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی خود یا اشخاص ثالث شوند و یا از انجام تکالیف قانونی مبنی بر ارسال اطلاعات مالی موضوع ماده ۱۶۹ مربوط به مالیات مکرر به سازمان امور مالیاتی کشور خودداری کنند و این امر منجر به زیان وارده به دولت شود نیز مجرم خواهند بود

در واقع ، عوامل اقتصادی با استفاده از روزنه های قانون مالیات و بازبینی در تصمیمات اقتصادی خود تلاش می کنند تا بدهی مالیاتی خود را کاهش دهند. از آنجا که اجتناب از پرداخت مالیات فعالیتی به ظاهر قانونی است، از این رو بیشتر از فرار مالیاتی در معرض دید است.
به عبارت دیگر ، اجتناب از مالیات ، یک نوع سوء استفاده رسمی از قوانین مالیاتی است. این مقوله به بررسی و یافتن راه های گریز از پرداخت مالیات در قوانین مالیاتی مرتبط می شود که مۆدیان به آن وسیله خود را به نحوی از افراد مشمول مالیات کنار می زنند. مثلاً تبادل درآمد نیروی کار به درآمد سرمایه که نرخ کمتری از مالیات را به همراه دارد، مثالی از اجتناب مالیاتی است. به عنوان مثال، فرض کنید بر فعالیتی چون فروش دوچرخه، مالیات بر ارزش افزوده وضع شود. حال اگر فروشنده ای برای پرداخت مالیات کمتر ، دوچرخه کمتری بفروشد، رفتار وی بر پایه اجتناب از مالیات است. اگر همین فروشنده برای پرداخت کمتر مالیات ، میزان فروش دوچرخه را کمتر از مقدار واقعی آن به اداره مالیات گزارش کند، رفتار وی فرار از مالیات قلمداد می شود.

بنابراین اجتناب مالیاتی ، قانونی و برای کاهش تعهدات مالیاتی فرد با دور زدن قانون یا استفاده کامل از ظرایف قانونی است ، اما تقلب یا فرار مالیاتی، غیرقانونی و مبادرت عمدی به اعمال خلاف قانون مانند گزارش غیرواقعی درآمد و فروش ، کسورات و تنظیم اظهارنامه ها است. نظام مالیاتی در شرایط آرمانی، باید قابلیت مقابله با هر دو نوع فرار مالیاتی را داشته باشد.

مجازات
هر شخصی که بنا به قانون مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی بوده و در سه سال متوالی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه ای مربوط خودداری کند و یا به موجب مقررات این قانون و یا قانون مالیات بر ارزش افزوده مکلف به وصول کسر و ایصال مالیات مۆدیان دیگر شده و مالیات مزبور را در مواعد قانونی به سازمان امور مالیاتی کشور ایصال نکند مجرم خواهد بود.
بر این اساس افرادی که به قصد فرار از مالیات عالماً و عامداً معاملات و قراردادهای خود را برخلاف واقع با نام دیگران، یا معاملات و قراردادهای مۆدیان دیگر را به نام خود تنظیم کنند نیز مجرم شناخته می شوند.
به علاوه افرادی که مانع از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی خود یا اشخاص ثالث شوند و یا از انجام تکالیف قانونی مبنی بر ارسال اطلاعات مالی موضوع ماده ۱۶۹ مربوط به مالیات مکرر به سازمان امور مالیاتی کشور خودداری کنند و این امر منجر به زیان وارده به دولت شود نیز مجرم خواهند بود.
بر این اساس در مورد اشخاص حقوقی مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره شخص حقوقی، متفقاً یا منفرداً مشمول احکام این ماده خواهند بود.

هر شخصی که بنا به قانون مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی بوده و در سه سال متوالی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه ای مربوط خودداری کند و یا به موجب مقررات این قانون و یا قانون مالیات بر ارزش افزوده مکلف به وصول کسر و ایصال مالیات مۆدیان دیگر شده و مالیات مزبور را در مواعد قانونی به سازمان امور مالیاتی کشور ایصال نکند مجرم خواهد بود

بنا به این گزارش مجازات شروع به جرم مالیاتی از سه ماه تا یکسال حبس تعزیری است . بنابراین هر شخص که قصد ارتکاب جرمهای مالیاتی را داشته باشد و شروع به اجرای آن کند ، چنانچه قبل از کشف جرم به میل خود آن را ترک کرده و اسناد و مدارک ملاک تشخیص مالیات را اصلاح نماید تعقیب کیفری نخواهد شد اما بعد از کشف جرم، به مجازات شروع به جرم مالیاتی فوق محکوم خواهد شد، مگر آنکه در جریان تعقیب کیفری و قبل از صدور حکم قطعی با اقاریر و راهنمائی های خود موجب استیفای حقوق دولت شود که در این صورت استحقاق تخفیف مجازات را خواهد داشت.
بنا به اعلام سازمان امور مالیاتی کشف جرم موضوع این ماده از طریق سازمان امور مالیاتی کشور و دستگاه‌های اجرایی نظارتی امکان پذیر خواهد بود.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
hi پنجشنبه 10 اسفند 1396 01:43 ق.ظ
Hello all, here every person is sharing such know-how, so it's fastidious to read
this blog, and I used to pay a visit this website everyday.
hi چهارشنبه 9 اسفند 1396 11:44 ب.ظ
Thanks for any other informative blog. Where else may I am getting that kind of information written in such an ideal manner?
I have a project that I am simply now running on, and I have
been on the look out for such information.
buy a yacht in miami چهارشنبه 2 اسفند 1396 09:45 ق.ظ
Discover Boats for Sale, Yachts for Sale and Extra!
tow truck services memphis tn چهارشنبه 25 بهمن 1396 02:32 ق.ظ
Delaware Towing Service will allow you to haul.
ig شنبه 21 بهمن 1396 03:49 ق.ظ
I every time spent my half an hour to read this blog's content all the time along with a mug of coffee.
Cameron دوشنبه 25 دی 1396 04:37 ق.ظ
I was able to find good advice from your articles.
Rocky شنبه 9 دی 1396 11:47 ق.ظ
What's Going down i'm new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has aided me out
loads. I'm hoping to give a contribution & help
other users like its helped me. Great job.
asbestos study شنبه 4 آذر 1396 10:47 ب.ظ
What i don't realize is in reality how you're not really much more well-liked than you may
be now. You are very intelligent. You know therefore significantly in relation to this matter, made me in my opinion consider it from
numerous varied angles. Its like women and men don't seem to be fascinated except it's something to accomplish with
Lady gaga! Your own stuffs excellent. At all times care for it up!
Lélio Vieira Carneiro Junio شنبه 20 آبان 1396 06:22 ق.ظ
Hello there, You've done a great job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends.

I'm sure they'll be benefited from this web site.
cochi.com.vn شنبه 20 آبان 1396 04:59 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I've have in mind your stuff prior to and you are simply too
great. I really like what you have got here, certainly like what you are saying and the way in which in which you say it.
You're making it entertaining and you continue to take care of to stay it sensible.
I can't wait to read far more from you. That is actually a wonderful site.
Lelio Vieira Carneiro Junior شنبه 20 آبان 1396 02:02 ق.ظ
It's really a great and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful info with
us. Please keep us up to date like this. Thank you for
sharing.
What is the tendon at the back of your ankle? سه شنبه 17 مرداد 1396 03:22 ق.ظ
Wow, this piece of writing is pleasant, my younger sister is analyzing these kinds of things,
thus I am going to tell her.
What causes pain in the back of the heel? جمعه 13 مرداد 1396 08:55 ق.ظ
Hello mates, fastidious paragraph and good urging commented here, I am really enjoying by these.
Can you grow taller with exercise? جمعه 6 مرداد 1396 09:47 ب.ظ
It is appropriate time to make a few plans for the longer term and it
is time to be happy. I've read this publish and if I
could I desire to suggest you some fascinating issues or
advice. Perhaps you could write subsequent articles referring to this article.
I wish to learn even more issues about it!
Do you get taller when you stretch? جمعه 6 مرداد 1396 08:34 ب.ظ
I do consider all the concepts you have offered to your post.
They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too brief for newbies.
May just you please extend them a bit from subsequent time?
Thanks for the post.
manicure پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 02:05 ق.ظ
Your method of explaining everything in this article is genuinely pleasant,
every one can effortlessly know it, Thanks a lot.
manicure چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 05:59 ب.ظ
I every time spent my half an hour to read this website's articles daily along with a cup of
coffee.
manicure چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 05:52 ب.ظ
It's an awesome paragraph for all the web viewers; they will take benefit from it I am
sure.
manicure شنبه 9 اردیبهشت 1396 08:17 ب.ظ
It's nearly impossible to find educated people in this particular topic, however, you sound like you know what you're talking about!

Thanks
BHW شنبه 2 اردیبهشت 1396 04:28 ب.ظ
I know this web site presents quality dependent content and other
stuff, is there any other site which presents these
stuff in quality?
manicure یکشنبه 20 فروردین 1396 08:43 ق.ظ
Great post. I was checking continuously this blog and I
am impressed! Very useful information specially the last part :
) I care for such info much. I was seeking this particular information for a very long time.
Thank you and best of luck.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر